Dla kogo: młodzież od 14 roku życia, firmy chcące przeszkolić swoich pracowników

Wymagane informacje wstępne: brak

Platforma sprzętowa: Raspberry Pi 3+

Koszt: 1800 zł

Czas trwania: 18 godzin

Platforma Raspberry Pi jest obok Arduino niezwykle popularnym środowiskiem edukacyjnym w dzisiejszych czasach. Pozwala w prosty, przejrzysty i co najważniejsze bezbolesny sposób zapoznać się ze światem elektroniki, programowania oraz środowiskiem Linux. Warto zatem zapoznać się z tym środowiskiem w jak najmłodszym wieku, gdyż pozwoli to na łatwiejszy start w przyszłość. Drugą grupą docelową są firmy chcące rozszerzyć swój zakres usług o projekty bazujące na RPi. Jest to ogromna nisza na rynku, a ta platforma pozwala na błyskawiczne wdrożenie projektowanego rozwiązania (systemy alarmowe, systemy kontroli itp.). Przeszkolony pracownik nabędzie niezbędne wiadomości aby móc projektować nawet duże projekty oparte na RPi.

Zajęcia prowadzone są w bardzo przejrzystej formie. Nie są wymagane żadne wiadomości wstępne, a zagadnienia poruszane na zajęciach wyjaśniane są od podstaw. Nie ma więc obaw że uczestnik nie będzie rozumiał omawianych tematów.

Podczas zajęć zostanie zrealizowanych kilka miniprojektów, które umożliwią uczestnikowi samodzielną zabawę platformą już po zakończeniu kursu.

Zajęcia prowadzone są na najnowszej wersji Raspberry Pi – RPi 3+. Kurs jest bardzo interdyscyplinarny – uczestnik pozna zagadnienia z wielu dziedzin (środowisko Linux, programowanie, elektronika, obsługa czujników).

Ogólny konspekt zajęć:

 1. wprowadzenie, prezentacja środowiska Raspberry Pi, instalacja systemu na RPi, podstawy Linuxa (komendy), połączanie SSH (90 minut)
 2. obsługa GPIO z poziomu terminala, skrypty bash (90 minut)
 3. podstawy języka Python, proste skrypty obsługujące GPIO (120 minut)
 4. interfejs I2C (90 minut)
 5. interfejs SPI – żyroskop (90 minut)
 6. interfejs RS232 – moduł Bluetooth (90 minut)
 7. obsługa wyświetlacza LCD (60 minut)
 8. obsługa kamery (60 minut)
 9. obsługa wyjścia PWM (90 minut)
 10. pomiary temperatury – czujnik DS18b20 (90 minut)
 11. zastosowanie RPi w robotyce – obsługa serwomechanizmu (90 minut)
 12. obsługa czujnika zbliżeniowego, podsumowanie kursu (120 minut)